Ekspres automatyczny, czyli domowa fabryka kawy

Spośród wszystkich ekspresów przeznaczonych do domowego użytku to właśnie ekspresy automatyczne są chyba tymi najbardziej popularnymi. Mimo że nie należą do najtańszych, wybieramy je ze względu na bardzo prostą obsługę. Jakie ma atuty a jakie wady kawa z ekspresu automatycznego?

Pstryk… Kawa w mig!

Wystarczy wybrać program i już po chwili rozpoczyna się fascynujący proces przygotowywania kawy z ekspresu. Ziarna się mielą, woda nabiera odpowiedniej temperatury a mleko samo się spienia. To niemal czary. Co z takiego automatycznego czarowania jednak wyjdzie? Perfekcyjna kawa z ekspresu zaprogramowanego tak, jak chcieli tego specjaliści w fabryce. Przeważnie perfekcyjna. Oczywiście samodzielnie możemy zwiększyć ilość mielonych ziaren powodując, że kawa z ekspresu będzie mocniejsza. W ekspresie automatycznym nie będziemy jednak mogli eksperymentować tak jak przy ekspresie kolbowym. Dla jednych to zaleta, dla innych wada.

Dla kochających szybkie życie z kubkiem kawy w ręku

Dla kupujących ekspresy automatyczne podstawową zaletą jest prostota obsługi. Atutów jest jednak znacznie więcej. Do największych zaliczyć możemy także czas przygotowania kawy. To zaledwie kilkadziesiąt, w ciągu których możemy przygotować sobie np. śniadaniowego tosta.
Trudno było znaleźć baristę, który chciałby ścigać się z automatycznym ekspresem. W czasie przygotowania kawy zdążyłby pewnie zrobić niewiele więcej jak zmielić kawę. Ekspres automatyczny z równie dużą łatwością przygotowuje także kawy mleczne takie, jak latte czy cappuccino.

Nie negocjuj z ekspresem

Nie wszystko jednak wygląda tak kolorowo. Każdy użytkownik chcąc szybko przed wyjściem z domu napić się kawy z ekspresu spotkał się z pewnością z sytuacją, gdy przygotowanie kawy było wręcz niemożliwe. Ekspresy automatyczne bywają bowiem niekiedy dość uparte. Gdy spieszymy się najbardziej potrafią wyświetlić komunikat „usuń wodę skroplinową”. W tym momencie nie ma negocjacji. Wykonamy polecenie lub napijemy się w zastępstwie… herbaty. Z podobną stanowczością ekspresy automatyczne będą na nas wymuszać odkamienianie oraz wiele innych czynności serwisowych. Wszystko oczywiście w trosce o odpowiednią jakość kawy i wieloletnie funkcjonowanie urządzenia.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *