O ekspres do kawy trzeba dbać

By kawa z ekspresu była pyszna i aromatyczna nie wystarczy jedynie zainwestować we właściwy gatunek kawy. Bardzo ważne jest, by dbać także o odpowiedni stan ekspresu. Szalenie istotne dla smaku kawy z ekspresu jest dbanie o jego czystość. Jak dbać o ekspres do kawy?

Ekspres o czyszczenie poprosi

Najpopularniejsze ekspresy automatyczne na ogół same podpowiadają nam jakie czynności, kiedy wykonać. Najczęstszą komendą jest prośba o oczyszczenie tacki ze zużytą kawą. Oczyszczenie nie powinno jednak oznaczać tylko wysypania fusów do pojemnika z bio odpadami, ale również przemycie samej tacki. Osad kawowy ma tendencję do przylepiania się do tacki. Po pewnym czasie może pojawić się wiec nieprzyjemny kwaśny zapach a w skrajnych pleśń, która nie pozostaje obojętna również i dla naszego zdrowia. Choć ekspresy nie zawsze przypominają nam o tym, co jakiś czas warto wysunąć z ekspresu tzw. jednostkę centralną. 

Pracz ze starą kawą!

Pod kranem można ją oczyścić z resztek starej kawy, która niekiedy może tworzyć gdzieniegdzie złogi i blokować drożność dla świeżej kawy. Jeśli ekspres nie przypomina nam o tej czynności warto zakodować sobie, by dokonywać czyszczenia jednostki centralnej przy okazji np. odkamieniania. Inną niezmiernie ważną czynnością dla smaku kawy z ekspresu jest utrzymywanie w czystości dozownika mleka. Pamiętajmy, że zawiera ono białko, które szczególnie szybko zaczyna się psuć. By dobrze oczyścić układ mleczny, warto zaopatrzyć się w specjalne do tego celu stworzone preparaty.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *